Navštivte stránky naší
kamenné pobočky
FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ
Do prodejny»11.01.2018
Vedle cyklistiky a čím dál populárnějšího běhání jsou Češi také také vášnivými lyžaři a běžkaři. Snad každý už někdy okusil radost a příjemný adrenalin sjezdového lyžování, a mnoho z nás propadlo i kouzlu běžek, na nichž je možné vyčistit si hlavu a protáhnout tělo jako při málokterém jiném sportu.
A stejně jako důvěrně známe pozitivní stránky těchto sportů, známe i to ostatní, co je občas provází – silná únava, bolest nohou a celého těla, a vyčerpání někdy hraničící až s kolapsem. Sjezdové lyžování a běh na lyžích jsou totiž i ve své rekreační podobě velmi intenzivními sporty kladoucími vysoké nároky na celé tělo. Avšak mezi širokou veřejností zatím prakticky neexistuje zvyk tělu při těchto sportech pomoci vhodnou stravou nebo doplňky. Takže zatímco zmínění cyklisté a běžci už objevili benefity sacharidových doplňků a isotonických nápojů, amatérští lyžaři zatím bez nadsázky spoléhají na řízek zapitý vychlazenou desítkou a horalku v kapse.
Není proto divu, že obzvláště sváteční lyžaři, co se vrhají na hory jednou či dvakrát během sezóny, trpí křečemi, bolestmi svalů a intenzivní únavou. Okřídlený už je takzvaný třetí krizový den, kdy vyčerpání nastupuje vrcholu.
Lyžování stejně jako jakýkoli jiný sport si však lze užít mnohem více a lépe, když využijeme všechny možnosti, které nabízí doplňky stravy. Zaměřme se proto nejdříve na to, jak tělo ukládá a využívá energii.
Tělo má pro intenzivní fyzický výkon uchované zásoby energie ve formě takzvaného glykogenu. Jde o polysacharid zajišťující energetickou rezervu – 2/3 jsou uložené ve svalech a 1/3 v játrech. Tato zásoba je však při fyzické námaze vyčerpána zhruba po hodině, načež se dostavuje únava a klesá výkon. Tělo poté začíná energii získávat z proteinů nebo tuků, což je pro něj mnohem náročnější a dlouhodobě těžko udržitelné.
Svalový i jaterní glykogen se po skončení fyzické aktivity zase obnovuje – ve svalech je zdrojem pro obnovu glukóza (např. maltodextrin a dextróza), zatímco v játrech fruktóza. (Jakým způsobem pracuje fruktóza v těle jsme popsali v minulém článku.) Energii je ale možné a vhodné průběžně doplňovat a její zásobu i dopředu navýšit. Pro profesionální sportovce je to před výkonem naprosto nezbytné. Vyzkoušet ji však mohou všichni, kteří sportují. Pojďme se nejprve podívat na to, jak dbát na výživu před a během výkonu.
Nejprve je vhodné určit si, jaký jste somatotyp (typ postavy podle metabolismu) – ektomorf (štíhlý typ se sklonem hubnout), endomorf (plnoštíhlý typ se sklonem přibírat) nebo mezomorf (svalnatný typ mezi dvěma předešlými).
Tělo samo efektivně regeneruje, je však třeba mu poskytnout kvalitní živiny. Proto je vhodný nápoj s obsahem proteinu i sacharidů do dvaceti minut od konce výkonu. Místo něj lze případně použít i proteinovo-sacharidové tyčinky.
Způsob, jakým lze množství zásobního glykogenu zvýšit dopředu, se nazývá sacharidová superkompenzace. Jde o běžnou věc pro všechny profesionální sportovce, kteří jí užívají typicky jen před důležitým závodem, jednorázově ji však může zkusit každý. (Počet zkonzumovaných nápojů volte podle svého somatotypu). Postup je následující:
Pro detailní výživové plány a pro volbu kvalitních sacharidových nápojů s elektrolyty můžete navštívit např. stránku profesionální britské značky pro vytrvalostní sporty High5, která nabízí velmi seriózní nutriční systém. Výživové plány pro lyžování naleznete zde, nabídku energetických nápojů na tomto odkazu.
| © ForActiv.cz Ostrava - 2023 | Všechna práva vyhrazena |
| Grafika, webdesign: Otakar Korolus | PHP: Jaroslav Mičan | CMS: Wordpress | Nahoru |