Navštivte stránky naší
kamenné pobočky
FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ
Do prodejny»22.01.2018
Pro nikoho není těžší nabírat kvalitní svalovou hmotu než pro ektomorfy. Ektomorfové jsou většinou hubení s minimem tělesného tuku a jsou stavěni spíše pro běh a vytrvalostní sporty než pro budování svalové hmoty. Důvody, proč je pro ektomorfy náročné nabírat, mohou být různé: struktura svalových vláken (rychlé vs. pomalé), přirozeně rychlý metabolismus apod. V každém případě se jedná o určitá genetická omezení, která je potřeba překonat.
Aby tělo mohlo růst, musí přijmout více kalorií než spotřebuje. Zvlášť u ektomorfů, kteří mají přirozeně velmi rychlý metabolismus, musí být neustále postaráno o maximální kalorický příjem. V některých případech může být u ektomorfů k zajištění růstu potřebný opravdu vysoký kalorický příjem (až kolem 5000 kcal). I když toto číslo může pro některé vypadat nereálně, opravdoví ektomorfové, kteří mohou sníst naprosto cokoliv a přesto nejsou schopni přibrat, se mnou budou souhlasit. Většina přijatých kalorií by v objemové fázi měla pocházet ze sacharidů, k tomu cca 25 % z kvalitních bílkovin a 25 – 30 % z tuků.
Ektomorfové by měli v objemové fázi upřednostnit konzumaci těstovin a brambor (rychlejších sacharidů) před rýží (pomalejší sacharidy), kterou by měli naopak utlumit. Velmi častá je chyba, kdy se ektomorfové doslova cpou rýží a výsledky nikde. Je to proto, že rýže obsahuje pomaleji pracující sacharidy.
Tréninky by měly být krátké a intenzivní, zaměřené především na komplexní cviky. Cílem tréninku u ektomorfů je maximálně stimulovat svalovou hypertrofii (zvětšení objemu) v co nejkratším čase a zároveň při tom spálit co nejméně kalorií. Trénink by mohl vypadat přibližně takto:
Kvalitní odpočinek a spánek je základ, bez kterého ektomorf nemůže budovat kvalitní svalovou hmotu. Aby minimalizoval množství spálených kalorií, měl by omezit ostatní sportovní aktivity. Ektomorfové by neměli spalovat kalorie jinde než v posilovně.
Suplementace bude velmi podobná pro všechny tři somatotypy, ektomorfové však na prvním místě mají vždy gainer.
Endomorf je v mnoha ohledech opakem ektomorfa. Málokdy má problém s nabíráním hmoty, většinou má větší poměr rychlých svalových vláken a mívá přirozeně pomalejší metabolismus. Endomorfové však také snadno nabírají tuk a proto je potřeba, aby byli aktivnější a více hlídali svůj kalorický příjem.
Kalorický příjem u endomorfů bude výrazně odlišný od toho u ektomorfů. Endomorfové mají v podstatě dvě možnosti, jak přistoupit k objemové fázi. Buď mohou nejdříve zhubnout na rozumné procento tělesného tuku, řekněme 12 %, a následně přejít na klasickou objemovou stravu, nebo mírně navýšit kalorický příjem a snažit se udržet stávající procento tělesného tuku pomocí „čistého“ stravování a kardia.
U endomorfů platí, že by se na rozdíl od ektomorfů měli soustředit na pomalejší sacharidy (rýže) spíše než na rychlejší (těstoviny, brambory,…).
Co se týká skladby makronutrientů, přibližně 40 % kalorického příjmu by mělo pocházet z kvalitních bílkovin, 40 % ze sacharidů a 20 % z tuků.
Protože endomorf nabírá hmotu relativně snadno, mohou být jeho tréninky delší a díky krátkým pauzám (1 – 1,5 minuty) mohou zároveň zabránit nabírání zbytečně velkého množství tuku. Jako příklad může posloužit trénink níže:
Kvalitní odpočinek a spánek jsou opět nezbytností. Endomorfové se mohou věnovat i jiným sportovním aktivitám, ale přílišná aktivita mimo posilovnu může být kontraproduktivní.
Mezomorfa můžeme považovat za vítěze v genetické loterii, nemá problém udržet si nízké procento tělesného tuku a zároveň snadno nabírá kvalitní svalovou hmotu. Protože pro něj dosažení pokroku nebývá zpravidla tak složité, jako pro zbylé dva somatotypy, může poměrně snadno ztrácet motivaci a sklouznout k lenosti. Mezomorfové by se také měli soustředit na rovnoměrný rozvoj celého těla.
Mezomorfové snadno nabírají svalovou hmotu a zároveň udržují tělesný tuk pod kontrolou. Procento tělesného tuku se u nich často pohybuje kolem 10 %. Měli by dodržovat podobný kalorický příjem jako ektomorfové. Rozdíl bude v tom, že stejný příjem, který vede u ektomorfů alespoň k nějakým viditelným výsledkům, bude u mezomorfů znamenat skvělé a hmatatelné přírůstky.
Podobně jako ektomorfové by se mezomorfové měli soustředit na krátké a intenzivní tréninky zaměřené na komplexní cviky. Oproti ektomorfům si však mohou dovolit vyšší frekvenci tréninků.
Důležitost odpočinku už není potřeba opakovat, stejně jako základní suplementy.
U všech somatotypů by objemová fáze obecně měla trvat přibližně 8 týdnů, při delším trvání by mohlo dojít k nabírání nepřiměřeně vysokého množství tuku. Tréninkové programy jsou v rámci článku zmíněny spíše pro základní představu o vhodném objemu a frekvenci tréninku, samozřejmě existuje mnoho dalších variant, které mohou být lépe přizpůsobeny vašim tréninkovým cílům a potřebám.
Autor: Mgr. Tomáš Pavelek
| © ForActiv.cz Ostrava - 2023 | Všechna práva vyhrazena |
| Grafika, webdesign: Otakar Korolus | PHP: Jaroslav Mičan | CMS: Wordpress | Nahoru |