Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Acetyl-L-Karnitin – nootropikum nové generace

01.10.2018

Acetyl-L-Karnitin je bioaktivní forma karnitinu velmi dobře známá v souvislosti s energetickým metabolismem, konkrétně s posílením schopnosti mitochondrií spalovat nadbytečný tuk. Mimo to má však ještě další vlastnosti, kterým se nyní začíná věnovat velká pozornost, a díky kterým je nazýván nootropikem nové generace. Jde o posílení duševní výkonosti, koncentrace a paměti, a antioxidační účinky. Pojďme se na tyto vlastnosti podívat blíže.

Vlastnosti Acetyl-L-Karnitinu

Po podání (ať už v kapslové nebo práškové formě) je karnitin absorbován skrz trávící trakt do krevního oběhu. Na rozdíl od mnoha jiných suplementů je pak schopen proniknout přímo do centrálního nervového systému. A tady začíná fungovat jako prekurzor neurotransmiteru acetylcholin.

Acetylcholin je velmi významná látka přítomná v mozku, která je odpovědná za kognitivní procesy jako je fungování pamětí, schopnost učení, soustředění a podobně. Suplementace acetyl-l-karnitinem pak posiluje tvorbu acetyl-cholinu v těle.

Acetyl-L-karnitin je v těle nejdříve převeden na L-karnitin, která dohromady s Koenzymem A vytváří Acetylkoenzym A. Ten se následně slučuje s volně se vyskytujícím cholinem a prochází dalším enzymatickým procesem, v průběhu kterého se mění na acetylcholin.

Z toho vyplývá, že suplementace bioaktivní formy cholinu (Alpha-GPC) spolu s acetyl-L-karnitinem posiluje jeho účinek = kombinace alpha-GPC (L-alfa-glyceryl fosforyl cholin) acetyl-L-cholinu se ukazuje jako jedno z nejsilnějších mezi nootropiky.

Ale zpět k účinkům karnitinu. Jeho uživatelé popisují zvýšenou úroveň koncentrace, „čistou“ hlavu, zlepšené soustředění a paměť. Mimo to má karnitin také funkci neuroprotektivní – pomáhá udržovat mozkové buňky v pořádku. Je také velmi silným antioxidantem – eliminuje činnost toxinů (včetně volných radikálů) v mozku.

Další účinky

Vysoké dávky karnitinu i cholinu jsou užívány při Alzheimerově chorobě, únavovém syndromu spojeném se stářím, mnoha neurodegenerativních chorobách a karnitin také při mužské neplodnosti.

Dávkování

Jako u každé látky se projev účinků odvíjí od dávkování. Doporučená dávka l-karnitinu se obvykle pohybuje mezi 500 až 1000 mg na den, přičemž za efektivní se považuje rozložit ji do více částí.

Acetyl-L-Karnitin naleznete na našem eshopu.

 

zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-834/acetyl-l-carnitine

https://nootriment.com/alcar/