Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Méně známé suplementy (3) – Baobab

29.05.2015

Baobab je opadavý strom s nápadně tlustými kmeny a dlanitě složenými listy rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii a patří mezi dlouhověké stromy – stáří některých baobabů v Africe se odhaduje na 1000 až 2000 let. Dorůstá do výšky až 30 metrů a obvod kmene může činit až 25 metrů. Nejdůležitější však je, že je již po stovky let využíván domorodými obyvateli jako vitalizér, energizér a posilovač imunitního systému, a pro svou dlouhověkost, odolnost a užitečnost bývá označován jako kouzelný strom nebo strom života.

Plody baobabu jsou veliké, s měkkou, bílou, příjemně chutnající dužninou obsahující mnoho vitamínu C. Vaří se z ní chutný a velmi zdravý džem nebo se mixuje s vodou a pije jako limonáda. Pod tvrdou slupkou jsou uložená semena, která jsou jedlá a lisuje se z nich kvalitní olej. Listy se využívají jako špenát nebo se z nich rozmačkáním získává sliz s názvem „lalo“, který se přidává k jídlu. Z kůry se pak zpracovává pevné vlákno, které po různém zpracování a splétání slouží k praktickým účelům místním lidem. Dřevo je měkké a vláknité a díky své poréznosti do sebe dokáže nasáknout obrovské množství vody jako houba – celý strom je schopen nabrat a udržet až 120 000 litrů vody.

Baobab obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6 a až desetkrát vetší množství vitamínu C než pomeranče. Vitamin C je důležitý pro imunitu, kardiovaskulární a endokrinní systém, také pomáhá chránit proti degenerativním chorobám a podporuje vstřebávání vápníku.

Dále je velmi cenným zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, železa, manganu, fosforu, zinku a molybdenu. Molybden je prvek, který je zapojený do základních biologických procesů, jako je vývoj nervového systému, zpracování odpadních látek v ledvinách a tvorba energie v buňkách, údajně by mohl hrát významnou roli i v prevenci rakoviny a dalších nemocí.

Baobab obsahuje větší množství vlákniny než ostatní ovoce. Jejím hlavním zdrojem jsou především pektiny pomáhající redukovat hladinu celkového a LDL cholesterolu. Zároveň poskytují energii probiotickým střevním bakteriím.

V baobau lze také nalézt dvakrát více antioxidantů než v brusinkách nebo granátovém jablku, má rovněž vysoké množství enzymů a bioaktivních frakcí. Semena jsou bohatá na bílkoviny (obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin) a omega 3,6,9 mastné kyseliny.

 

Mezi hlavní benefity patří:

Silná antioxidační kapacita

Antibakteriální a protiplísňové působení

Zdroj rozpustné vlákniny s prebiotickým působením

Protizánětlivé, analgetické a antipyretické působení

Zlepšení vstřebávání vápníku

Působí proti průjmu a úplavici

Pomáhá proti poškození volnými radikály

Vynikající zdroj mnoha mikronutrientů

Pomáhá proti zácpě a ulevuje od bolestí břicha

Napomáhá ke zdravé hladině cholesterolu

 

Vyzkoušejte Purasana – Baobab Powder BIO 200g

 

Autor článku: Mgr. Tomáš Pavelek