Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Viridian – Etické vitamíny s přírodním srdcem

02.07.2019

Co to vlastně jsou etické vitamíny?

Na eshopu Green-market.cz se snažíme nabízet to nejlepší, co je v oblasti přírodní doplňkové výživy možné. Proto jsme ze všech zastoupených značek nejvíce pyšní na Viridian Nutrition. Jde o rodinnou společnost založenou v Anglii v roce 1999. Je přitom obdivuhodné, že se od té doby ani na krok nevzdálila od toho, co si vytyčila na začátku:
Vyrábět etické vitamíny s přírodním srdcem, a přinášet zdraví a skvělý pocit do všeho, čeho se dotkne.

Etický vitamín je takový, který:

  • neobsahuje žádné chemické příměsi
  • je v takové formě, která je využitelná pro tělo
  • jeho výroba probíhá s ohledem na životní prostředí a etické vztahy mezi producenty a výrobcem

Copak jsou ve vitamínech nějaké chemické příměsi? Ale ano – v těch obyčejných, které jsou k dostání v lékárnách a supermarketech, jsou zcela běžně. Lepidla a plnidla, plus celá řada dalších jako jsou např. barviva, konzervanty a podobně. Příklady těchto látek jsou k nahlédnutí zde.

Třeba zmíněná lepidla se do tablet dávají proto, aby tableta držela pohromadě. Pokud jich však za den užíváme více, můžeme za rok těchto lepidel zkonzumovat řádově až kilogramy. A můžeme pokračovat dál.

Běžně se například používá stearan hořečnatý. Proto, aby se tablety nebo kapsle nezachytávaly na výrobní lince. Jde o látku vytvářející na vanách typické tmavé prstence – v kombinaci s mýdlem a vodou vytváří nerozpustnou směs. Pro tělo navíc není zdrojem hořčíku.

Nebo oxid titaničitý užívaný jako barvivo. Známý je také jako titanová běloba a kromě užití v potravinových doplňcích se z něj dělají bílé pruhy na tenisových hřištích a sloužil také jako venkovní nátěr na vesmírných raketách. Tomuto tématu se věnujeme zde.

Důvodem, proč velké společnosti vyrábějící vitamínové přípravky, používají tablety, je jejich nízká cena. Chemické přísady typu stearan pak usnadňují jejich výrobu, zatímco barviva je dělají vizuálně atraktivnějšími. Alternativou je používat na výrobu (a tedy i finančně) mnohem náročnější celulózové kapsle. Viridian Nutrition tyto kapsle používá – na rozdíl od tablet totiž nepředstavují pro tělo žádnou zátěž.

Přírodní forma vitamínů využitelná pro tělo

Ony mají vitamíny a minerály nějaké formy? A proč by neměly být všechny pro tělo využitelné stejně? Je tomu tak. Můžeme si to ukázat na železe, jednom z nejpotřebnějších minerálů. V obyčejných doplňcích se vyskytuje např. ve formě glukonátu železnatého. Tato forma je synteticky vyráběná a důvodem, proč je v obyčejných doplňcích používána, je opět nízká cena. Viridian např. ve svém doplňku Liquid Iron užívá přímý extrakt z listů rostliny Murraya koenigii, který poskytuje železo ve 100% přírodní formě.

Viridian Nutrition se snaží o ohleduplnost k životnímu prostředí, jak je to jen možné. V prvé řadě má pod kontrolou výrobu každého produktu od semínka až po konkrétní produkt. V praxi to znamená, že vybírá pouze ekologické farmáře a producenty, kteří hospodaří s ohledem na životní prostředí, bez použití pesticidů, GMO a podobně. Díky tomu je také zaručena absolutní čistota finálních produktů – více než 70 jich má certifikaci BIO a toto číslo stoupá. Viridian také získal jako první společnost na světě certifikaci „Palm Oil Free“.

Viridian rovněž namísto plastových užívá skleněné lahvičky, které jsou vratné (můžete je vrátit i na našich prodejnách).

Dalším důležitým faktorem jsou etické vztahy s producenty. Viridian si, jak je to jen možné, vybírá pouze menší lokální producenty, s nimiž má nastavené férové obchodní vztahy. Nedodává suroviny od nadnárodních korporací a obřích firem, jejichž jediným zájmem je zisk. Viridian rovněž velmi významně přispívá na charitu.

Toto vše je možné především díky tomu, že Viridian zůstal v rukou své zakladatelky Cheryl Thallon a jejího manžela. I po dvaceti letech od založení tak zůstává malou firmou žijící z nadšení svých zaměstnanců. A právě proto je i naší jedničkou.