Lipozomální transportní systém = revoluce v užívání vitamínů a minerálů

Lipozomy a posun v užívání doplňků stravy
Už se vám nebo vašim blízkým někdy přihodilo, že doplněk stravy, byť nebylo pochyb o jeho kvalitě, nezafungoval, jak bylo třeba? A nebo zafungoval pozdě, případně málo? Samotná kvalita obsažené látky totiž nemusí vždy stačit na výhru, vitamín či minerál se totiž nemusí dostat do těla v požadovaném množství. Na vině může být více faktorů:
- Neefektivita klasického metabolismu vitamínů – jejich rychlé odbourání játry a vyplavení z těla ven
- Malá vstřebatelnost látky samotné, např. vitamíny rozpustné ve vodě jsou obtížně vstřebatelné, závislé na speciálních kanálech
- Malá průchodnost vitamínů tkáněmi po vstřebání
- Rozklad účinné látky trávícími enzymy v zažívacím traktu nebo játrech
- Poruchy zažívacího traktu – příliš kyselé prostředí, zanícená střevní stěna, nevhodná skladba mikrobiomu
- Konzumace jiných látek, které vitamíny ničí – rafinované potraviny, chemické přísady, alkohol
- Nadměrná potřeba vitamínů nebo minerálů kvůli velké fyzické či psychické zátěži, kterou klasické vitamíny nestíhají pokrývat
- Přetížení zažívacího traktu velkým množstvím vitamínu
Velmi časté je, že žádný z uvedených faktorů není sám o sobě natolik závažný, aby ohrožoval vstřebání vitamínů v těle. Způsobí to až kombinace několika uvedených jevů dohromady. A právě v tomto případě se ukazuje efektivita lipozomálního transportního systému, který dovede všechny uvedené problémy eliminovat.
Jak to funguje
Lipozomální transportní systém je efektivní, protože obchází klasický metabolismus vitamínů a minerálů v játrech. Ten funguje tak, že vitamín se po vstřebání do těla střevní stěnou dostane přes vrátnicovou žílu do jater. Zde je metabolizován jaterními enzymy a do krevního oběhu se jej tak dostane mnohem menší množství než bylo původně přijato.
Lipozomální vitamín se díky své unikátní struktuře vstřebává ihned do střevního lymfatického systému a následně přes hrudní mízovod do celého těla.
O tom, zda se vitamín (minerál, či jiná látka) vydá ze střeva do jater nebo rovnou do mízního systému, rozhodují dva faktory – molekulární hmotnost a rozpustnost. Látky s klasickou molekulou jsou malé a snadno rozložitelné, kdežto lipozomální vitamíny, kde je vitamín zapouzdřen ve speciální fosfolipidové vrstvě, se po průchodu střevem dostávají do střevního mízního systému a putují přes hrudní mízovod a podklíčkovou žílu do krevního oběhu.
Tím však cesta lipozomu nekončí. Vitamíny je třeba dostat až k buňce a následně i dovnitř, kde probíhají buněčné procesy. Samotná vitaminová molekula má cestu ztíženou – musí proniknout skrz buněčnou stěnu. Lipozomální vitamín jí proniká velmi snadno – fosfolipidová dvojvrstva lipozomu je schopna se sloučit s ostatními dvojvrstvami jako je na příklad buněčná stěna samotná – a takto je pak dopravován obsah lipozomu (vitamínu nebo jiné prospěšné látky) přímo do buněk. Obrovskou výhodou také je, že lipozomy mohou nést hydrofobní i hydrofilní látky, a tedy všechny druhy vitamínů, minerálů nebo jiných složek.
Cesta lipozomů
- 1.Přímá absorpce z tenkého střeva do střevního mízního systému ->
- 2.Cesta hrudním mízovodem do podklíčkové žíly ->
- 2.Cesta podklíčkovou žílou do krevního oběhu ->
- 3.Přímá cesta skrz buněčnou stěnu do buňky
Co jsou to lipozomy
Lipozomy jsou vyrobeny z čistých fosfolipidů izolovaných ze slunečnicového lecitinu. Mohou mít různé velikosti od několika nanometrů až po desítky mikrometrů. Ve spojení s vodou formují fosfolipidy mikroskopické struktury s dutinou uprostřed vyplněnou vodou, obklopenou fosfolipidovým pouzdrem. Ve vodě uprostřed fosfolipidu je pak možné rozpustit jiné molekuly, například vitamín nebo glutathion, které potřebujeme snadnou cestou vstřebat do těla. A zatímco hydrofilní (vodu přitahující) molekuly mohou být drženy uvnitř zapouzdřeného jádra, hydrofobní (vodu odpuzující) látky se mohou rozpustit do samotné fosfolipidové membrány – takovýmto způsobem mohou lipozomy transportovat hydrofilní i hydrofobní molekuly. A právě díky těmto unikátním vlastnostem jsou využívány jak matkou přírodou, např. v mateřském mléce, tak také specializovanými producenty a to při výrobě léků nebo doplňků stravy.
Příklad lipozomálního vitamínu B12
Lipozomy a cheláty
I u lipozomálních vitamínů samozřejmě záleží na kvalitě obsažené látky. Synteticky vyrobený vitamín nebo minerál pro tělo jednoduše není přirozený a proto není ani výsledný efekt tak velký. Naopak vitamín v biologicky dostupné formě, např. hydroxokobalamin (B12) a chelátové formy minerálů v kombinaci s lipozomální technologií nabízejí maximální možný výsledek. Je tak vhodné sledovat, zda výrobce kromě použití lipozomu garantuje také biologický aktivní formu vitamínu nebo minerálu.
Závěr
Lipozomální technologie má samozřejmě obrovský význam pro širokou veřejnost i sportovce, u nichž je výrazně zvýšená potřeba příjmu vitamínů a minerálů – lipozomy představují nejefektivnější podání učinných látek, jakého lze vedle injekční aplikace momentálně dosáhnout.
Doporučené produkty k suplementaci – Lipozomální vitamíny Ekolife Natura
Autor článku: Tomáš Kouřil
Zdroje:
1.Ahn, Park. Liposomal delivery systems for intestinal lymphatic drug transport. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27895934
2.Bender. Nutritional Biochemistry of the Vitamins. Dostupné z: http://intoleranciaalimentar.com.br/uploads/8b06abbb4f235ad391faa6fb68f9ae1c3af0ce92.pdf
3.Khan, Mudassir, Mohtar, Darwis. Advanced drug delivery to the lymphatic system: lipid-based nanoformulations. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3732201/
4.Trevaskis, Kaminskas, Porter. From sewer to saviour – targeting the lymphatic system to promote drug exposure and activity. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26471369