Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Orientace na kvalitu u lipozomálních vitamínů

23.04.2020

Lipozomální vitamíny – jak se orientovat v rámci dvojí kvality nabízených produktů

 

Produkty s obsahem lipozomů patří k absolutní špičce co se týče vstřebatelnosti. Pod názvem lipozomální vitamíny však lze nakoupit dva naprosto odlišné druhy produktů. Tuto skutečnost umožňuje legislativní mezera pro daný název. Následkem je samozřejmě obtížnější orientace pro koncového zákazníka.

Celá záležitost je ve své podstatě poměrně jednoduchá, ale výsledek je naprosto nesrovnatelný. Přestože se produkt může jmenovat např. lipozomální vitamín C, existuje zde jeden zcela zásadní rozdíl:

 • v prvním případě je produkt plně složen z  lipozomů (fyzikální struktura molekul)
 • ve druhém případě produkt žádné lipozomy neobsahuje, obsahuje pouze jednoduchou směs, která se pro jejich tvorbu používá

Jak je to možné?

Zastánci druhé kategorie poněkud nenápadně argumentují tím, že si dané lipozomy vytvoří každý jedinec sám u sebe v žaludku. Neexistuje ale žádná vědecká studie, která toto tvrzení dokazovala. Tedy to, že během procesu trávení v trávicím traktu váže naše tělo dané mikronutrienty (např. vitamín C ) v plné míře do formy lipozomů a touto cestou je také vstřebává, přičemž nevyužívá klasické cesty standardního trávení a vstřebávání.

Někteří výrobci dokonce velmi chytře argumentují faktem, že se vitamín C perfektně vstřebá, ale informaci o tom, že se může jednat o běžnou cestu vstřebávání (jako např. u klasického vitamínu C) a ne cestu lipozomální, vynechávají.

Za zmínku stojí, že převážně micely (pro přirovnání větší „balonky“) a následně v menší míře lipozomy (mikro „balonky“) opravdu vznikají v tenkém střevě (NE v žaludku!) během procesu štěpení tuků (proces trávení) a následně jsou vstřebávány mizním systémem do krevního oběhu. Že by však tělo dokázalo vytvořit čistou směs lipozomů a přesně do jejich struktury sofistikovaně zabudovat 100% aktivní látky, např. uvedený vitamín C, který je navíc rozpustný ve vodě, je zatím bez nadsázky science fiction. V tomto případě by potom stačilo zajíst dávku vitamínu C lžící stolního másla, nebo lecitinu a bylo by hotovo.

Současný trh nabízí dva typy lipozomálních produktů

 1. Lipozomální produkty se 100% obsahem lipozomů
 • Prémiový trh = originální produkty
 • Tekuté lipozomy (koncentráty), injekční lipozomy (ampule), speciální sprejově sušené lipozomy v prášku (kapsle – vysoká cena díky obsahu reálných sprejově sušených lipozomů)
 • Charakteristika: vyšší cena, 100% liposomy = liposomální struktura molekul (fyzikální struktura)
 • Prezentace produktu/popis: obsahuje 100% formu lipozomů, obsahuje vitamín C ve formě lipozomů atd..(originální lipozomy)
 1. “Lipozomální” produkty s nulovým obsahem lipozomů
 • Levná alternativa
 • Kapsle, nebo tobolky s obsahem prášku nebo gelu
 • Charakteristika: nízká cena, pouze směs pro tvorbu lipozomů, NE lipozomy (obvykle využívané obraty: proprietary blend, liposomální patentovaná směs atd.)
 • Prezentace produktu/popis: zde velmi důrazně doporučujeme navštívit originální stránky výrobce, protože na stránkách on-line prodejců mohou být tyto informace zkreslené, nebo vynechané. Originální výrobce produktu, nebo ochranné známky se obvykle legislativně chrání informací v popisu prostřednictvím následující formulace, např.: *Incorporates phospholipids to help protect the vitamin C and aid in the formation of liposomes in the stomach = překlad: Obsahuje fosfolipidy, které pomáhají chránit vitamín C a pomáhají při tvorbě lipozomů v žaludku. Další možnost: The human body produces its own liposomes from food within the digestive system.. = překlad: lidské tělo produkuje své vlastní liposomy v trávicí soustavě.. atd.. Dalšími často využívanými formulacemi v názvu produktu jsou např.:  *Vitamín D a lipozomální transportní systém, Liposomální technologie pro podporu vstřebávání atd..

*pozn:  Obsah molekulární formy lipozomů v produktech lze samozřejmě odborně testovat a stanovit. Jednoduchým ukazatelem je i fakt, že se lipozomy při postupném rozmíchávání rozpouští ve vodě (suché i tekuté lipozomy) a to na rozdíl od jednoduchých směsek bez obsahu lipozomů na bázi lecithinu a dalších látek tukové povahy v kombinaci s aktivní složkou. Kontrolovat lze samozřejmě i výrobní postupy výrobce a právě z tohoto důvodu se producenti legislativně chrání uvedenými formulacemi v bodu 2.

Co jsou to lipozomy?

Lipozomy jsou malé „transportní balonky“ vyrobené z čistých fosfolipidů izolovaných ze slunečnicového lecitinu. Mohou mít různé velikosti od několika nanometrů až po desítky mikrometrů. Ve spojení s vodou formují fosfolipidy mikroskopické struktury s dutinou uprostřed vyplněnou vodou, obklopenou fosfolipidovým pouzdrem. Ve vodě uprostřed fosfolipidu je pak možné rozpustit jiné molekuly, například vitamín nebo glutathion, které potřebujeme snadnou cestou vstřebat do těla. A zatímco hydrofilní (vodu přitahující) molekuly mohou být drženy uvnitř zapouzdřeného jádra, hydrofobní (vodu odpuzující) látky se mohou rozpustit do samotné fosfolipidové membrány – takovýmto způsobem mohou lipozomy transportovat hydrofilní i hydrofobní molekuly. A právě díky těmto unikátním vlastnostem jsou využívány jak matkou přírodou, např. v mateřském mléce, tak také specializovanými producenty a to při výrobě léků nebo doplňků stravy. Více zde…

Stejný název, velký rozdíl! Jak vypadá směs ve formě  lipozomů a úplně stejná směs v základní podobě?

Přestože může být chemické složení produktů z obou kategorií stejné, zásadní rozdíl je v tzv. fyzikální (molekulární) struktuře (vliv na využitelnost) a samozřejmě v nesrovnatelné pracnosti a nákladech na výrobu. V prvním případě se jedná o směs 100% lipozomů vyrobených šetrně z bioaktivních složek a fosfolipidů pomocí speciálních metod sonifikace a ultra-turrax (sofistikovaná produkční metoda). Tyto finální produkty jsou nabízeny jak v tekuté formě (vyšší cena), tak následně po sprejovém sušení ve formě prášku (ještě vyšší cena). V tom druhém případě se jedná o standardní mix, tedy směs např. vitamínu C, lecithinu, nebo dalších mastných kyselin, která je jednoduše zamíchaná dohromady v potravinářské míchačce.  A to je vše.

Závěr

V případě zájmu o lipozomální produkty s obsahem skutečných lipozomů doporučujeme při nákupu obezřetnost. Jako první napoví vždy cena, protože v této kategorii platí jednoduché pravidlo: levná kvalita neexistuje. Vše je dáno náročnějším výrobním procesem. Dále doporučujeme prostudovat podrobně formulace na stránkách prodejců a výrobců (viz. výše). Základní otázka je jednoduchá: obsahuje produkt ve svém základním složení lipozomy, nebo pouze směs určenou pro jejich tvorbu?

Doporučené produkty s obsahem lipozomů: Lipozomální vitamíny Ekolife Natura

Redakce eFIA.cz