Navštivte stránky naší
kamenné pobočky
FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO
Do prodejny»FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ
Do prodejny»18.08.2020
Meduňka lékařská je po citronu vonící bylinka pocházející ze stejné rodiny jako například máta. Obsahuje mnoho různých aktivních látek jako je například kyselina rozmarýnová, flavonoidy a triperteny. Pochází z jižní Evropy, středomoří, Iránu a centrální Asie, a už staří Řekové a Římané ji užívali na léčení ran.
Dnes se obvykle používá jen na zlepšení spánku, přitom má ale mnohé další benefity. Už během 17. Století anglický bylinkář Culpeper tvrdil, že meduňka dokáže zlepšit náladu a stimulovat myšlení. Nynější klinické zkoušky pak toto tvrzení potvrdily – meduňka lékařská má zcela prokazatelné a okamžitě znatelné benefity. Pojďme se na ně podívat blíže.
1.Posílení nálady – Průzkum dokázal, že denní dávka 600mg zlepšila negativní náladu a zlepšila celkový pocit klidu (1)
2.Tlumení stresu – V jedné současné studii bylo denně podáváno 300mg extraktu z meduňky skupině s mírnou až střední úzkostí a spánkovými problémy. Výsledkem bylo snížení úzkostí o 18 %, snížení symptomů spojených s úzkostí o 15 % a snížení nespavosti o 42 %.
3.Zlepšení koncentrace – Studie zkoumala 300mg denně v souvislosti se stresem a kognitivními funkcemi, a výsledkem bylo, že tato dávka velmi významně matematický výkon a okamžitou schopnost reakce. (3)
4.Zlepšení paměti – extrakt z meduňky pozitivně ovlivňuje receptory v mozku a tím pádem má vliv na kognitivní schopnosti jako je paměť nebo bdělost. (4)
5.Zlepšení stavu mozku – účinek extraktu z meduňky byl studován u lidí s mírnou i středně vážnou Alzheimerovou chorobou. Po čtyřech měsících suplementace bylo pozorováno zlepšení kognitivních funkcí (na speciální stupnici pozorované u této nemoci) a zmírnění pocitů neklidu. (5)
6.Zlepšení spánku – U lidí trpících problémy se spánkem v souvislosti se stresem, má extrakt z meduňky (300mg 2x denně) významný efekt už po dvou týdnech. (6)
7.Boj proti volným radikálům – výsledky biologických zkoušek naznačují, že kyselina rozmarýnová obsažená v meduňce, je v závislosti na koncentraci schopna snížit množství škodlivých částic známých jako reaktivní formy kyslíku (7)
8.Potlačení oparu – aplikace krému s meduňkovým extraktem během akutního výskytu oparu způsobeného virem Herpes labialis vedlo k významnému zlepšení symptomů, během in vitro studie byla prokázáno schopnost extraktu zabránit viru vstoupit do buňky. (8)
Ještě méně než u meduňky jsou známe prakticky totožné účinky šalvěje. Ta má podobně jako meduňka schopnost ovlivnit hladiny acetylcholinu, neurotransmiteru a důležité látky pro naše kognitivní schopnosti jako je paměť a koncentrace. Stejně jako na tyto oblasti má šalvěj pozitivní efekt na náladu, úzkost a stres. (9,10) Je tedy stejně jako meduňka ideální látkou pro podporu soustředění a duševního výkonu během studia nebo zaměstnání. Šalvěj pomáhá zbystřit smysly a zároveň potlačuje stres a úzkost, je tak spolu s meduňkou ideální alternativou kofeinu. Ten sice výrazně nabuzuje, zároveň však pocity úzkosti a stresu umocňuje, nemluvě o vlivu na krevní tlak a stav trávící soustavy.
Celou meduňku nebo šalvěj lze přidávat do čajů, smoothies, salátů i jiných pokrmů. Můžeme ji užívat i jako standardizovaný extrakt ve formě doplňků. Ten může být např. v poměru 5:1, což znamená že doplněk je 5x silnější než rostlinka samotná. Teprve takováto dávka má terapeutický efekt a zároveň může být užívána kterýkoli den během roku.
Zároveň je důležité dodržovat doporučené dávkování (např. 300 mg denně). Na rozdíl např. od theaninu u meduňky a šalvěje podobně jako u jiných bylinek už vyšší dávka nepůsobí stimulačně. Rozdílný efekt při dávkování meduňky v dávce 300 mg a 600 mg prokazují studie. (11) Na obrázku níže je znázorněno, že pro pozitivní efekt na kognitivní schopnosti je třeba dodržovat dávkování 300 mg. Při vyšším dávkování je efekt opačný.
Doporučené produkty k suplementaci: Peak Focus – Viridian
Autor článku: Tomáš Kouřil
Zdroje:
| © ForActiv.cz Ostrava - 2023 | Všechna práva vyhrazena |
| Grafika, webdesign: Otakar Korolus | PHP: Jaroslav Mičan | CMS: Wordpress | Nahoru |