Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Egyptský černý kmín

02.09.2020

Inzulínová rezistence, bolesti kloubů, zánětlivost a další oblasti, ve kterých pomáhá, díl.1.

 

Nigella sativa, česky černucha setá, díky svým semenům známá jako černý kmín (black cumin, black caraway), černé semeno (black seed), kalonji,  kalanji nebo kalojeera, je široce rozšířená medicinská rostlina. Je velice populární v tradičních medicínách jako Unani a Tibb, Ájurvéda a Siddha. V nich je dokonce popisována jako jedna z nejvyšších forem medicín, o které se říká, že vyléčí jakoukoli chorobu kromě smrti. Jen samotný výčet jejich pozitivních vlastností by zabral dlouhý odstavec, v článku se budeme soustředit jen na ty nejdůležitější. Podstatné je, že její účinky jsou jednak prověřené staletími užívání, ale i současnými vědeckými studiemi. Středověký perský filozof a lékař Abú Ibn Síná známý na západě jako Avicenna o černém kmínu mluvil ve svém díle „Kánon Medicíny“ – černý kmín dle něj stimuluje tělesnou energii a pomáhá zotavit se z únavy a poklesu ducha. Mnohostranné využití vysloužilo černému kmínu arabské přízvisko Habbatul barakah, což znamená semínko požehnání.

Nigella sativa roste ve více oblastech, medicínské vlastnosti popisované v tomto článku má však černý kmín pocházející přímo z Egypta a navíc v BIO kvalitě.

Jde o jednoletou rostlinu, s výškou mezi 20 a 90 cm. Zbarvení květů je proměnlivé, od bílé, přes žlutou, až po modrou nebo světle fialovou. Nejznámějším a nejvíce užívaným produktem z černého kmínu je olej, který se hodí pro vnitřní i vnější užití. Nově je k dispozici také standardizovaný extrakt.

Látek obsažených v černém kmínu jsou desítky, nejvýznamnější z nich je thymochinon, mezi důležité patří i thymohydrochinon, dithymochinon, karvakrol a další. Tyto přírodní sloučeniny dávají černému kmínu až neuvěřitelný výčet vlastností:

 • Působí protizánětlivě
 • Působí antioxidačně
 • Napravuje diabetes / vysokou hladinu cukru / inzulinovou sensitivitu
 • Působí proti rakovinnému bujení
 • Působí proti bolestem a zánětům kloubů
 • Posiluje imunitu
 • Posiluje zdraví srdce a cév
 • Posiluje zažívací trakt
 • Posiluje zdraví jater a ledvin
 • Posiluje zdraví dýchacích cest
 • Tlumí alergie a astma
 • Tlumí křeče a epilepsii
 • Působí proti bakteriím a parazitům

Popsat detailně všechny tyto vlastnosti není v rámci jednoho článku či dvou není možné, zaměříme se proto jen na některé.

Benefity egyptského černého kmínu

Působí protizánětlivě a proti rakovinnému růstu

Černý kmín má schopnost ovlivňovat signální dráhy, jimiž v organismu probíhá komunikace vedoucí ke spuštění nebo zastavení určitých procesů. V tomto případě signální dráhy spouštějící zánětlivé procesy a spolu s tím také potlačení činnosti látek, které zánět způsobují. Přímo potlačuje činnost reaktivních kyslíkových radikálů, brzdí oxidaci tuků, brzdí formování škodlivých metabolitů a také navyšuje produkci glutathionu v krvi, játrech a ledvinách. Čímž velmi významně potlačuje oxidační stres, který je výchozím stavem pro vznik zánětlivosti. (1)

Obr. 1. – působení thymochinonu v organismu (proti zánětu a oxidačnímu stresu, ochrana buněk,…)

Podobným způsobem, jako černý kmín (thymochinon) potlačuje oxidativní stres ve zdravých buňkách tím, že brzdí činnost prozánětlivých částic, brzdí také růst rakovinných buněk. Akorát opačným procesem – v rakovinných buňkách naopak spouští činnost reaktivních kyslíkových radikálů (ROS), a vyvolá v nich tak apoptózu – řízený buněčný rozpad. Rakovinná buňka je tak postupně organismem rozkládána. (2)

Obr 2. – mechanismus protirakovinného působení thymochinonu

Napravuje symptomy diabetu

Thymochinon se ukazuje jako efektivní pomoc při snižování úrovně inzulinové rezistence a hladiny krevního cukru, důležitých hodnot při velmi rozšířeném diabetu typu 2. Diabetes druhého typu je celosvětově velmi rozšířené onemocnění, přičemž mezi největší problémy patří udržení stabilní hladiny krevního cukru. Konvenční léčba v tomto směru velmi často selhává. Studie proto zkoumala 94 diabetických pacientů, jimž byly po tři měsíce podávány dávky 1,2 a 3 g extraktu z Nigella sativa.

Na grafech je znázorněno, že 2 g dokázaly po uplynutí dvanácti týdnů významně snížit hladiny glukózy bezprostředně po probuzení i před spánkem po večeři. Zaznačené jsou i další pozitivní změny – hladina glykosylovaného hemoglobinu a C-peptidu, dvou významných diabetických markerů.

Působí proti bolestem a zánětům kloubů

Na Blízkém Východě je olej z černého kmínu nadevše ceněn zejména pro schopnost tlumit zánět a bolest při kloubních problémech – zejména osteoartritidě. Při tomto onemocnění se rozpadá kloubní chrupavka, následkem čehož dochází k poškozování kloubů a také k bolestivosti. Touto chorobou trpí např. ve Velké Británii zhruba 9 milionů dospělých. Studie uskutečněná proto v roce 2018 zkoumala vliv oleje z černého kminu – bylo pozorováno 60 jedinců rozdělených do dvou skupin. První skupina pokračovala v konvenční léčbě, skupina druhá užívala olej z černého kmínu – 1 lžíci oleje 3 x týdně po dobu 1 měsíce – olej byl pomocí masírování aplikován na kolena. Výsledky jsou zaznamenány v grafu níže.

Skupina aplikující externě černý kmín zaznamenala už po pouhém měsící snížení bolestivosti o téměř 2/3 oproti prvnímu dni.(3) Podobného výsledku dosáhla studie z roku 2019, která černý kmín srovnávala s lékem Diclofenac. Po 21 dnech bylo dosaženo ve srovnání s konvenčním lékem dosaženo výraznějšího snížení bolesti.

Závěrem

Na co si dát pozor při výběru – trh je zaplavený mnoha extrakty s černým kmínem z různých míst, nejsilnější účinky má však díky speciálním podmínkám a odrůdě přímo egyptský černý kmín, u něhož je podstatné, aby byl v BIO kvalitě. V příštím díle se budeme věnovat účinku černého kmínu na kožní problémy, potlačení bakterií a parazitů, a také při tzv. syndromu karpálního tunelu.

Doporučené produkty pro suplementaci:

Black Seed Oil – Viridian

Black Seed – Viridian

Repair 5 Serum – Viridian

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

 1. Majdalawieh, A. Fayyad, M. (2015). Immunomodulatory and anti-inflammatory action of Nigella sativa and thymoquinone: A comprehensive review.International Immunopharmacology. 28 (1459), p295-304. Dostupné z: http://bayanbox.ir/view/4931690392982589733/%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C.pdf
 2. Thymoquinone, as an anticancer molecule: from basic research to clinical investigation. Md. Asaduzzaman Khan, Mousumi Tania, Shangyi Fu, and Junjiang Fu. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5584300/
 3. Investigation of the effect of black cumin oil on pain in osteoarthritis geriatric individuals. Halil Ibrahim Tuna, Burcu Babadag, Ayse Ozkaraman, Guler Balci Alparslan. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29705470/
 4. Comparison of the effect of topical use of Nigella Sativa oil and diclofenac gel on osteoarthritis pain in older people: A randomized, double-blind, clinical trial. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2210803319300053