Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Přečtěte si, proč je smysluplné pořídit kvalitní rukavice.

05.01.2016

Malý článek, proč se vyplatí koupit kvalitní rukavice.

Abychom zodpověděli otázku, proč se při cvičení vyplatí používat kvalitní rukavice, musíme se podívat na anatomii ruky a na problémy, které přináší její přílišné namáhání.

Rukou vedou dva centrální nervy – ulnární a mediánní, které odpoví
dají za činnost ruky, a které souvisí s některými častými pohybovými problémy.  Syndrom karpálního tunelu je z nich patrně nejznámější, při jeho popisu se ale často míchá několik problémů dohromady.

Jak vidíte na obrázku, ulnární nerv prochází podél dlaně k malíčku a prsteníku. Na ohnutí ruky příliš nereaguje, naopak na tlak na thernání oblast (sval palce) reaguje velmi silně. Na příklad při jízdě na závodním kolem působí řidítka tlak na vnější oblasti dlaní a tím i na ulnární nerv. To má za následek znecitlivění a slabost svalového systému ruky.

Druhým zdrojem problému je střední nerv procházející malým tunelem v zápěstí (karpální tunel), přičemž přílišný tlak a časté ohýbání ústí v problém, který známe jako syndrom karpálního tunelu. Při něm nastává pocit znecitilivění palce, ukazováku a prostředníku. V některých vážných případech tato necitlivost až za dlouho po jízdě na kole nebo se ještě horší na příklad v noci, protože svalová tkáň v ruce má v nočních hodinách tendence částečně nabývat na objemu.

V souhrnu to znamená, že jakákoli bolest a necitlivost ruky je s 90% pravděpodobností způsobená jednou z následujících příčin:

● Tlakem na ulnární nerv vedoucí do malíčku a prsteníku
● Tlakem na karpální tunel, kterým prochází mediánní nerv vedoucí do ostatních prstů
● Nepřirozenou ohnutou pozicí ruky od zápěstí
● Otřesy a vibracemi dráždícími vazy a nervy

Kvalitní anatomicky tvarované a vypolstrované rukavice tomu dokáží předejít. Podstatným způsobem mírní akutní bolest a únavu rukou bezprostředně po tréninku, dovedou ale i předejít chronickým obtížím, které často nastávají po dlouhodobé a pravidelné námaze.