Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Základní mikrosložky Vitamíny

10.02.2016

Vitamíny jsou esenciální látky, které plní v lidském organismu mnoho důležitých funkcí.

Vitamíny jsou esenciální látky, které si naše tělo nedokáže vyrobit, proto je musíme přijmout ve stravě, nebo v doplňcích stravy. V lidském organismu mají vitamíny důležitou funkci katalyzátorů biochemických reakcí, udržují řadu tělesných funkcí a mohou hrát podstatnou roli v prevenci některých onemocnění. Mohou zpomalovat projevy stárnutí a jsou schopny posilovat imunitní systém. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.

Pokud těchto látek máme nedostatek vzniká tzv. hypovitaminóza, se mohou objevovat poruchy funkcí organismu, nebo i velmi vážná onemocnění.

Při nadbytečném příjmu vitamínů může dojít k jeho předávkování a vzniká tzv. hypervitaminóza.

Vitamínů rozpustných ve vodě se organismus dokáže zbavit a pokud přestaneme vitamín přijímat, organismus z těla nadbytečné množství vyloučí.

U vitamínů rozpustných v tucích to však nefunguje – nejrizikovější je v tomto ohledu vitamín A, u nějž existují případy smrtelných otrav,

nebo otrav s doživotními následky.

Vitamíny můžeme rozdělit do dvou skupin:

  1. Vitamíny rozpustné ve vodě- Tyto vitamíny se neukládají do zásoby (s vyjímkou B12), jejich přebytek se vyloučí močí. Najedeme zde vitamíny skupiny B a vitamín C.
  2. Vitamíny rozpustné v tucích- Tyto vitamíny se  v organismu ukládají a jejich zásoba může vydržet několik týdnů až měsíců. Do této skupiny patří vitamíny: A, D, E, K.