Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Aktuality / Články


Místo hromady léků použít čistou přírodu…

13.04.2016

Boswellia – víte, k čemu vlastně je?

381 Joint Complex 120

Na trhu se objevuje čím dál více suplementů využívajících sílu rostlin a vycházejících z tisíciletých zkušeností při léčbě mnohých onemocnění bez použití dnes běžných chemicky připravených léků. Není ani divu, všichni víme, co léky dokáží napáchat, a jaké mohou mít vedlejší účinky. V některých případech jsou samozřejmě opodstatněné a snad i nezbytné, ale většinou jejich užívání škodí, protože pouze zakrývají něco, co nám chybí, a odvádí pozornost od příčiny. Tělo nám prostřednictvím bolesti dává najevo, že děláme něco špatně a měli bychom hledat příčinu, nikoli jen tlumit symptomy.

Jednou z velice léčivých a dlouhodobě známých rostlin je Boswellia. Docela často ji teď můžete vidět obsaženou v přírodních suplementech, mnohým z nás ale samotný název nic neřekne. V současné době navíc není dovolené psát na obal konkrétní účinky, proto ji možná jen přejedete očima a jdete dál, protože vlastně nevíte, k čemu vůbec je. A možná právě to je chyba, pokud jste se rozhlíželi po něčem na podporu vašeho kloubního aparátu, zmírnění bolesti v kloubech či otoků způsobených záněty, nebo chtěli něco, co podpoří dostatečně váš imunitní systém. Pokud ano, tak tato rostlina vám jistě pomůže, pojďme se na ni proto podívat blíže.

Boswellia je strom rostoucí v afrických a arabských oblastech. Kůra obsahuje mízu se silnými léčivými účinky, která strom chrání před parazity nebo pomáhá zacelit „ránu“ při poškození. Tato míza se sbírá, nechává zatvrdnout a výsledkem je něco jako pryskyřice s obsahem specifických sloučenin se silně protizánětlivými a protirakovinnými účinky. Boswellii také možná znáte pod názvem kadidlo (po zapálení se používá např. při rituálech, obřadech aj).

Je známo, že tuto přírodní sílu obsaženou v Boswellii využívali už ayurvédští léčitelé pozorující slony, kteří tento strom pojídali. Všimli si, že zvířata jsou ve velice dobré kondici, silní, zdraví a dožívají se vysokého věku. Boswellia pak byla používána především ke zmírnění bolestivosti, zatuhlosti a otocích kloubů, při artritidě a jiných kloubních onemocněních. V dnešní době bylo provedeno velké množství kvalitních studií, které tyto vlastnosti dokazují.

Jaké jsou tedy účinky extraktu z Boswellie?

Boswellia působí zcela odlišným mechanismem než je tomu u protizánětlivých léků, které mají mnohé nežádoucí vedlejší účinky. Extrakt z pryskyřice Boswellie např. blokuje působení látek zvaných leukotrieny podporujících celou řadu zánětlivých onemocnění včetně kloubních problémů, střevních onemocnění, ale i rakoviny. Výzkumy také ukázaly, že Boswellie může inhibovat rozklad pojivových tkání tím, že blokuje další zánětlivé činitele v těle.

Dalším pozitivním přínosem je podpora imunitního systému a tedy i účinná pomoc při mnoha autoimunitních onemocněních. Boswllia totiž pomáhá totiž regulovat lymfocyty a podporuje produkci imunoglobulinu G (IgG), což jsou látky chránící tělo před bakteriálními a virovými infekcemi.

Výzkum provedený v Indii ukázal, že použití extraktu z Boswellie výrazně ulevilo pacientům při revmatoidní artritidě.  Extrakt totiž inhibuje tvorbu zánětlivých molekul, což pomáhá zabránit zhroucení tkáně chrupavky.

Kyseliny obsažené v Boswellie se ukázaly být účinné i proti dalším zánětlivým onemocněním jako je např. bronchiální astma, Crohnova choroba a ulcerozní kolitida.

Míza je pro strom něco jako pro nás krevní srážlivost. Takže pokud se poraníte, pomáhá tato míza zastavit krvácení z rány a urychlit hojení.

Která část tohoto stromu je při léčbě nejúčinnější?

Nejdříve byla věnována pozornost především obsaženě kyselině jako léčivé složce. Jde o kyselinu to acetyl-11-keto-β-boswellianovou [AKBBA]), později se ale ukázalo, že léćivé účinky má nejenom tato kyselina. Jako další nezbytnou složkou se ukázaly i ve vodě rozpustné, polysacharidy startující a podporující protizánětlivou aktivitu.

Pokud byste hledali kvalitní přírodní doplněk bez aditiv, v němž je Boswellia obsažena, lze bez výhrad doporučit Joint Complex od firmy Viridian.


Autorka článku: Mgr. Monika Musilová


Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12622457

http://naturaldatabase.therapeuticresearch.com/nd/PrintVersion.aspx?id=63&AspxAutoDetectCookieSupport=1

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2320/abstract