Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo
Archivy

ForActiv.cz Ostrava – Aktuality

Jak posílit naše plíce?

31.03.2020

 Nejúčinnější pomoc máme všichni doma

 

Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit zdraví plic – míra fyzické aktivity, genetika a stav životního prostředí. Klíčovou roli ale hraje i strava. A proto platí, že zahrnutí vybraných potravin do jídelníčku může být jednoduchou a přitom účinnou strategií, jak potlačit zánět, zlepšit funkci plic a pomoci celé dýchací soustavě.

Následující potraviny byly z tohoto hlediska velmi dobře vědecky prozkoumány. Dobrou zpravou bezesporu je, že jde o běžné věci, které jsou většinou dobře dostupné.

Nejlepší potraviny pro vaše plíce

1.Jablka

Anglické přísloví říká „An apple a day keeps the doctor away“. A to platí i v souvislosti s plícemi. Studie publikovaná v odborném periodiku The European Respiratory Journal ukázala, že jablka mohou pomoci zpomalit zhoršování plicní funkce až o 10 let, zejména pro bývalé kuřáky. Fytonutrienty obsažené v jablcích prokazatelně snižují oxidativní stres a zánět, což může potenciálně zlepšovat funkci a odolnost plic.

2.Zelený čaj

Zelený čaj překypuje antioxidanty a polyfenoly, které mohou být prospěšné pro plíce – zejména epigalokatechin galát, u nějž byly in vitro studiemi prokázány vlastnosti související s potlačením růstu nádorových buněk při rakovině plic. Zelený čaj také obsahuje teofylin, velmi silnou sloučeninu chovající se jako bronchodilatátor (zprůchodňuje dýchací cesty a usnadňuje dýchání). Tato látka se dokonce uměle vyráběla a používala pro léčbu respiračních onemocnění.

Jiné průzkumy ukazují, že pravidelná konzumace zeleného čaje může být spojená se snížením rizika vzniku chronické obstrukční plicní nemoci, velmi závažné a v současné době nevyléčitelné skupině chorob.

3.Listová zelenina

Listová zelenina jako kapusta, špenát, roketa a další obsahují velmi vysoké dávky esenciálních mikronutrientů podporujících zdravé plíce – antioxidanty, vlákninu, vitamíny a minerály. Podle studií je jejich pravidelná konzumace spojená s nižším rizikem vzniku rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci a astmatu.

4.Česnek

Česnek má velmi silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti které pomáhají uvnitř i celého těla plic potlačovat oxidativní stres. Jedna čínská studie dokonce přišla s poznatkem, že konzumace syrového česneku alespoň dvakrát denně snižuje riziko vzniku rakoviny plic.

5.Zázvor

Zázvor je velmi silná rostlina, která byla a stále je rozsáhle zkoumána pro své medicínské vlastnosti, zejména v souvislosti se zdravím plic. Ve studii prováděné na zvířatech byl zázvor podáván krysám a výsledkem bylo efektivní snížení poškození plic, zvýšení ochrany proti zánětu a zvýšení hladin kyslíku. Jiná studie se zvířaty prokázala schopnost extraktu zázvoru ochránit DNA a tkáň před škodami způsobenými alkoholem.

6.Rybí tuk

Kvalitní rybí olej (ideálně s certifikovanou kvalitou BIO) je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty mají velmi silné protizánětlivé vlastnosti a některé studie poukazují na to, že tyto pro srdce prospěšné sloučeniny mohou pomáhat krvi v plicích lépe proudit a mohou také pomáhat s některými respiračními onemocněními jako je např. chronická plicní obstrukční choroba.

7.Kurkuma

Kurkuma je jedna z nejlepších rostlin co do účinků pro celé tělo díky obsahu kurkuminu. Dle publikovaných vědeckých studií má více než 300 potvrzených zdravotních účinků na lidský organismus. V prvé řadě velmi silný protizánětlivý účinek, což pomáhá proti astmatu, chronické obstrukční plicní chorobě, akutnímu respiračnímu syndromu, fibróze a při zraněních plic.

8.Banány

Banány jsou bohaté na draslík, vlákninu a vitamín C. Proto jde o poklad pro plíce – obsažený draslík pomáhá plícím se stahovat a roztahovat, což eliminuje dýchací problémy. Mohou dokonce předejít sýpání při dětském astmatu.

Čemu se vyhnout

Zatímco čerstvé plodiny plícím prospívají, rafinované produkty z potravinového průmyslu jim zase naopak škodí. Trans-nasycené tuky, rafinované rostlinné oleje, umělá sladila, extrémní dávky bílého cukru, uzené maso a další, nečerstvé a zpracované potraviny, mají na tělo a tím pádem také plíce negativní vliv. Je to zejména kvůli zvyšování hladiny oxidativního stresu a zánětu v těle.

Samozřejmostí také je, že nebudeme kouřit – vdechování horkého kouře, který obsahuje stovky až tisíce škodlivých látek, z nichž desítky jsou potvrzenými karcinogeny, do plic, je pro ně naprosto zhoubné. Kouření extrémně snižuje obranyschopnost organismu a dělá jej náchylnějším i k respiračním onemocněním.

Závěrem

Silný, zdravý organismus je nejsilnější obrana proti onemocněním, jakou můžeme mít. Dosáhneme toho pravidelným pohybem, dostatkem odpočinku a kvalitní stravou.

Autor: Tomáš Kouřil

Zdroj: https://draxe.com/nutrition/best-foods-for-your-lungs/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324483#ways-to-clear-the-lungs

https://food.ndtv.com/health/healthy-diet-for-lungs-10-foods-that-can-help-you-breathe-better-1869992

 


Adaptogeny pomáhají s imunitou stejně jako se stresem

23.03.2020

Jak mohou adaptogenní rostlinky a jejich extrakty pomoci imunitnímu systému

Adaptogenní rostliny pomáhají organismu zvládat dlouhodobou zátěž. Ať už jde o zátěž psychickou či fyzickou. Relativně známé jsou jejich podpůrné vlastnosti při dlouhodobém stresu – pomáhají organismu adaptovat se na stresovou zátěž a nedochází tak např. k únavovému syndromu, syndromu vyhoření a podobně. Méně však už známe vlastnosti adaptogenních rostlin spojené s podporou imunitního systému. Pojďme si je proto blížeji popsat na příkladu Rhodioly (vlastnosti jednotlivých adaptogenů jsou velmi podobné).

Rhodiola rosea

Rhodiola je rostlinka vyskytující se ve velkých výškách zejména ve východní Evropě a  severních oblastech Asie. Je pevnou součástí mnoha tradičních medicín v Evropě, Rusku a velmi dlouhou tradici má zejména v tradiční čínské medicíně. Znali ji už Vikingové, kteří ji užívali pro posílení fyzické síly a výdrž. Ze stejného důvodu ji hojně používají i dnešní Šerpové při zdolávání výšek, dokonce i Mt. Everestu. V Rusku je Rhodiola podrobně studována už více než 70 let. Pro své unikátní vlastnosti:

 • Pomáhá proti únavě a vyčerpání
 • Pomáhá posílit výkon a vytrvalost
 • Pomáhá proti úzkosti a depresi
 • Pomáhá zvládat stresové situace
 • Zároveň ale neždímá tělo, naopak zlepšuje spánek a schopnost odpočívat

Jak je možné, že má Rhodiola (stejně jako všechny ostatní adaptogeny) povzbuzující účinek, a nevyčerpává z těla energii jako to dělají například kofein nebo jiné stimulanty? Je to díky obsahu unikátních přírodních látek a jejich účinku.

Látky obsažené v Rhodiole a dalších adaptogenech

Rhodiola obsahuje tzv. fenolické sloučeniny jako salidrosid, rosavin, syringin nebo triandrin (v jiných adaptogenech jsou buď totožné nebo podobné látky). Tyto přírodní látky mají vlastnosti související se sympato-adrenálním systémem, nervovou soustavou, produkcí buněčné energie a imunitním systémem.

Povzbuzují činnost všech těchto systémů, zároveň však nevyvolávají nadměrné hladiny těch hormonů, které jsou zodpovědné za stresovou reakci (fyzickou i psychickou) – typicky kortizol. Naopak je udržují v rovnováze. Organismus je tak schopen dobře schopen reagovat na stres a zátěž, zároveň ale „nejede na dluh“. Podobný efekt mají například i vitamíny skupiny B. Dodávají tělu schopnost perfektně fungovat, aniž by ho jako nadměrné dávky stimulantů připravovaly o energii.

Adaptogeny spolu např. s beta-glukany, vitamínem C a vitamínem D jsou tedy zcela ideální kombinací pro udržení organismu ve výkonném stavu i během období zvýšené zátěže.

Další adaptogeny

Kromě Rhodioly lze vybírat i z mnoha dalších adaptogenů:

Ashwaganda – tato rostlinka má velkou tradici v Ajurvédě, nejstarším celostním systému pro péči o těla a ducha na světě.

Sibiřský ženšen – používali jej ruští kosmounauté při letech do vesmíru, používají jej i tamní lovci pro posílení výdrže.

Schisandra – u nás ne tolik známá, avšak v Číně hojně používáná Schisandra je vyhledávána pro posílení tzv. čchi. Někdy se jí říká ovoce pěti chutí.

Astragalus – další v Evropě málo známou rostlinkou je Astragalus, který má podobné účinky jako Schisandra . v Číně jej používají pro posílení čchi.

Mimo to lze užívat i komplexy obsahující více adaptogenů pohromadě.

Závěrem

Adaptogeny představují zajímavou alternativu stimulačním prostředkům jako je kofein, neboť povzbuzují organismus v dlouhodobé perspektivě, aniž jej obírají o energii. Zároveň posilují imunitní systém a jsou tedy vhodným doplňkem např. k beta glukanům, vitamínu C a vitamínu D.

Autor článku: redakce Green-market.cz

Zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/7504671_Stimulating_effect_of_adaptogens_An_overview_with_particular_reference_to_their_efficacy_following_single_dose_administration

https://www.viridian-nutrition.com/blog/nutrition-news-and-views/new-research-confirms-energy-boosting-properties-of-russian-herb-rhodiola


Uzavření prodejny

16.03.2020

VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI,

Z důvodu nařízení vlády ČR v souvislosti se šířením koronaviru jsme se rozhodli, že naše prodejny v Brně, Plzni a v Ostravě budou pro maloobchodní zákazníky uzavřeny a to minimálně do 24.3.2020.

Internetové a telefonické objednávky budou dále vyřizovány beze změny a doručovány Vám, našim zákazníkům, Českou poštou a běžnými dopravci. Současně do 24.3.2020 rušíme i rozvoz zboží z prodejny Brno.

Prodejny zůstanou zavřeny do odvolání a pevně věříme, že to pomůže omezit osobní kontakt s dalšími lidmi a tím přispět k rychlejší stabilizaci celkového dění v naší společnosti.

Držme si palce, aby toto období trvalo co nejkratší dobu a abychom se s Vámi mohli opět setkávat i na našich prodejnách.

O dalším postupu Vás budeme v závislosti na vývoji situace informovat.

                                                                                                       ForActiv.cz


Sleva -20% na lipozomální vitamíny a minerály Ekolife Natura

10.03.2020

 

 

 

 

 

 

Akce platí na prodejně Ostrava!!! 

Ty díky velmi efektivnímu způsobu vstřebávání představují velmi významný posun z hlediska vstřebatelnosti a využitelnosti tělem. Jsou tak zajímavé pro širokou veřejnost, ale samozřejmě i pro sportovce vyžadující kvůli vysoké zátěži zvýšený příjem mikronutrientů. Seznamte se s lipozomálními vitamíny!

 


Efektivní obranný štít proti virovým onemocněním

02.03.2020

Beta-glukany, vitamín D, C a zinek = efektivní obranný štít proti virovým onemocněním

 

V posledních desetiletích se věnuje čím dál více pozornosti látkám, které dovedou přirozeným způsobem posílit obranyschopnost organismu. Na špici zájmu se momentálně drží beta-glukany, které ve spojení s dobře známými látkami jako je např. vitamín C, D a zinek dovedou až překvapivě efektivně posílit přirozenou schopnost těla likvidovat virové, bakteriální nebo jiné infekce.

Co je to beta-glukan

Beta-glukany jsou polysacharidy složené z glukózových molekul spojených β -glykosidovou vazbou (β = beta, odtud beta-glukany). Jinak řečeno jde o polymery glukózy. Najdeme je v buněčných stěnách obilovin, řas, bakterií, hub a kvasinek. Mají tedy různý původ a tím pádem i strukturu. Spojuje je to, že všechny nebo téměř všechny mají mimo jiné imunomodulační účinky (jsou imunomodulátory) = příznivě ovlivňují funkci imunitního systému.

V tomto směru se však liší intenzitou tohoto účinku – nejsilnějšími imunomodulátory jsou beta-glukany 1,3 a 1,6 pocházející z buněčných stěn kvasinek nebo hub. Oproti tomu např. beta-glukany z obilovin mají vlastnosti související s hladinou glukózy a cholesterolu v krvi.

Beta-glukany a imunitní systém

Beta-glukany posilují činnost imunitních buněk, konkrétně buněk nespecifického imunitního systému – neutrofilů, makrofágů a dalších. Nespecifická imunita zahrnuje přirozeně probíhající procesy, které jsou vrozené a automatizované. V těle probíhají velmi rychle a týkají se všech cizorodých částic vniklých do těla – bakterií, virů a dalších. Poté, co jsou tělem identifikovány jako nežádoucí, přihází na řadu zmíněné imunitní buňky – neutrofily a makrofágy, které se souhrnně nazývají fagocyty. Spouští totiž proces zvaný fagocytóza.

Při té buňka imunitního systému pohltí nežádoucí částici, rozloží ji pomocí enzymů na neškodné částice, a ty pak vyloučí ven. Fagocytóza probíhá v několika fázích:

 • 1.Aktivní pohyb fagocytů
 • 2.Přilnutí fagocytu ke škodlivé buňce
 • 3.Pohlcení škodlivé buňky
 • 4.Buněčná degradace škodlivé buňky

Úloha beta-glukanu

Samotné beta-glukany proti cizorodým částicím nepůsobí. Aktivují však buňky imunitního systému. Ty mají speciální receptory zvané dectin-1 citlivé na specifické beta-glukany. Jakmile tento receptor beta-glugan naváže, aktivuje se přes určitou intracelulární signalizace celá imunitní buňka a spouští se proces fagocytózy. Po pozření cizorodé částice buňka imunitního systému zaniká a produkuje prozánětlivé látky, které jsou dále likvidovány jinými buňkami nebo antioxidanty.

Posílení role beta-glukanů

Aby však aktivace imunitního systému mohla fungovat, jsou v organismu potřebné dostatečné hladiny dalších látek:

 • Vitamín D – funkce celého imunitního systému závisí na tomto vitamínu. Rybí tuk nebo pobyt na slunci byly dlouho před příchodem antibiotik vědomými nebo i nevědomými léky na nemoci jako je tuberkulóza.
 • Zinek – tento minerál se užíval na posílení imunity už před tisíciletími – na pobřeží Itálie byl nalezený vrak lodi staré 2200 let s primitivními zinkovými tabletami. Zinek je stejně jako vitamín D jednou z opor imunitního systému.
 • Vitamín C – tento známý vitamín podporuje činnost imunitních buněk jako jsou neutrofily a lymfocyty. Je rovněž velmi důležitý při okamžité odpovědi organismu na virus chřipky.

Velmi se proto vyplatí užívat beta-glukany spolu s těmito látkami společně.

Proti čemu nás beta-glukany chrání nejlépe

Především proti infekcím horních cest dýchacích jako jsou chřipka nebo rýma, ale i další. Tento fakt je podpořeny mnoha studiemi. Jedna zkoumala skupinu žen vystavených chronickému stresu. Suplementovaly 250 mg 1,3 a 1,6 beta-glukanů denně. Výsledkem bylo snížení infekcí horních cest dýchacích o 29% oproti 10% u placebo skupiny. Zlepšila se také celková kondice, nálada a energetická hladina. (2)

Jiná studie zkoumala náchylnost k infekcím při užívání beta-glukanů u jedinců s velkou sportovní zátěží (účastnici maratonu). Ve srovnání s placebem měla skupina běžců užívajících 250mg 1,3 a 1,6 beta-glukanů denně snížený výskyt symptomů chřipky a nachlazení po maratonu o 37%. (3)

Závěrem – kde se beta-glukany přirozeně vyskytují

Například v kvasnicích, mořských řasách, obilovinách, ale také v ovesných vločkách.

Doporučený produkt pro suplementaci: Beta Glucan – Viridian Nutrition

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

1. A review of β-glucans as a growth promoter and antibiotic alternative against enteric pathogens in poultry. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/318196547_A_review_of_b-glucans_as_a_growth_promoter_and_antibiotic_alternative_against_enteric_pathogens_in_poultry

2. Talbott S., Talbott J.. 2012. Baker’s yeast beta-glucan supplement reduces upper respiratory symptoms and improves mood state in stressed women. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23378458

3. Talbott S., Talbott J. 2209.  Effect of BETA 1, 3/1, 6 GLUCAN on Upper Respiratory Tract Infection Symptoms and Mood State in Marathon Athletes. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3761532/

4. McFarlin BK, Carpenter KC, Davidson T, McFarlin MA. Baker’s yeast beta glucan supplementation increases salivary IgA and decreases cold/flu symptomatic days after intense exercise.


Novinka Complete Diet Protein 600g

21.02.2020

Protein, který je speciálně sestaven jako náhrada jednoho jídla kdykoli během dne, jako součást vysokoproteinové diety, nebo jako komplexní potréninkový nápoj. Je plnohodnotným nástupcem populárního Diet MRP a lze jej doporučit každému, kdo hledá efektivní nápoj pro podporu spalování nadbytečného tuku a úpravy tělesné hmotnosti.

 

Complete Diet Protein 600g

 • Nástupce Diet MRP
  – Komplex proteinů a sacharidů
  – Přidané CLA, L-karnitin, zelený čaj, chrom
  – Přidaný komplex 23 vitamínů a minerálů
  – Přidaný komplex enzymů a prospěšné biokultury
  – Náhrada stravy
  – Weight management
  – Nízkoenergetická dieta

Ekolife Natura

04.02.2020

 

 

 

 

 

 

Představujeme značku Ekolife Natura nabízející lipozomální vitamíny a minerály.

Ty díky velmi efektivnímu způsobu vstřebávání představují velmi významný posun z hlediska vstřebatelnosti a využitelnosti tělem. Jsou tak zajímavé pro širokou veřejnost, ale samozřejmě i pro sportovce vyžadující kvůli vysoké zátěži zvýšený příjem mikronutrientů. Seznamte se s lipozomálními vitamíny!


Sladký dárek k nákupu pro všechny zákazníky

Ve středu 5.2. máme pro každého nakupujícího zákazníka připraven malý sladký dárek v podobě proteinových kuliček. Akce platí do rozdání zásob.


Lipozomální transportní systém = revoluce v užívání vitamínů a minerálů

24.01.2020

Lipozomální transportní systém = revoluce v užívání vitamínů a minerálů

Svět doplňků stravy nabízí nepřeberné množství produktů a technologií, je proto důležité vědět, které z nich jsou podstatné. Mezi ty skutečně účinné patří lipozomální transportní systém. Jde o speciální technologii umožňující maximální možnou vstřebatelnost a využití vitamínu nebo minerálu tělem. Ještě před časem byla dostupná pouze pro předepisované léky, nyní se ale dostává         k doplňkům stravy. A zde znamená obrovský posun z hlediska jejich účinnosti. Dokonce srovnatelný s jejich injekčním podáváním.

Stručně řečeno, efektivita lipozomálního transportu spočívá v tom, že obchází klasický metabolismus vitamínů v těle a distribuuje potřebné látky jinak – rychleji, ve větším množství a proto účinněji. Jde dokonce o způsob vstřebávání živin, který je nám nejbližší – živiny ve formě lipozomů se vyskytují v mateřském mléce. Než se však dostaneme k podrobnějšímu popisu tohoto mechanismu, zodpovíme otázku, proč tento transportní systém potřebujeme.

Lipozomy a posun v užívání doplňků stravy

Už se vám nebo vašim blízkým někdy přihodilo, že doplněk stravy, byť nebylo pochyb o jeho kvalitě, nezafungoval, jak bylo třeba? A nebo zafungoval pozdě, případně málo? Samotná kvalita obsažené látky totiž nemusí vždy stačit na výhru, vitamín či minerál se totiž nemusí dostat do těla v požadovaném množství. Na vině může být více faktorů:

 • Neefektivita klasického metabolismu vitamínů – jejich rychlé odbourání játry a vyplavení z těla ven
 • Malá vstřebatelnost látky samotné, např. vitamíny rozpustné ve vodě jsou obtížně vstřebatelné, závislé na speciálních kanálech
 • Malá průchodnost vitamínů tkáněmi po vstřebání
 • Rozklad účinné látky trávícími enzymy v zažívacím traktu nebo játrech
 • Poruchy zažívacího traktu – příliš kyselé prostředí, zanícená střevní stěna, nevhodná skladba mikrobiomu
 • Konzumace jiných látek, které vitamíny ničí – rafinované potraviny, chemické přísady, alkohol
 • Nadměrná potřeba vitamínů nebo minerálů kvůli velké fyzické či psychické zátěži, kterou klasické vitamíny nestíhají pokrývat
 • Přetížení zažívacího traktu velkým množstvím vitamínu

Velmi časté je, že žádný z uvedených faktorů není sám o sobě natolik závažný, aby ohrožoval vstřebání vitamínů v těle. Způsobí to až kombinace několika uvedených jevů dohromady. A právě v tomto případě se ukazuje efektivita lipozomálního transportního systému, který dovede všechny uvedené problémy eliminovat.

Jak to funguje

Lipozomální transportní systém je efektivní, protože obchází klasický metabolismus vitamínů a minerálů v játrech. Ten funguje tak, že vitamín se po vstřebání do těla střevní stěnou dostane přes vrátnicovou žílu do jater. Zde je metabolizován jaterními enzymy a do krevního oběhu se jej tak dostane mnohem menší množství než bylo původně přijato.

Lipozomální vitamín se díky své unikátní struktuře vstřebává ihned do střevního lymfatického systému a následně přes hrudní mízovod do celého těla.

O tom, zda se vitamín (minerál, či jiná látka) vydá ze střeva do jater nebo rovnou do mízního systému, rozhodují dva faktory – molekulární hmotnost a rozpustnost. Látky s klasickou molekulou jsou malé a snadno rozložitelné, kdežto lipozomální vitamíny, kde je vitamín zapouzdřen ve speciální fosfolipidové vrstvě, se po průchodu střevem dostávají do střevního mízního systému a putují přes hrudní mízovod a podklíčkovou žílu do krevního oběhu.

Tím však cesta lipozomu nekončí. Vitamíny je třeba dostat až k buňce a následně i dovnitř, kde probíhají buněčné procesy. Samotná vitaminová molekula má cestu ztíženou – musí proniknout skrz buněčnou stěnu. Lipozomální vitamín jí proniká velmi snadno – fosfolipidová dvojvrstva lipozomu je schopna se sloučit s ostatními dvojvrstvami jako je na příklad buněčná stěna samotná – a takto je pak dopravován obsah lipozomu (vitamínu nebo jiné prospěšné látky) přímo do buněk. Obrovskou výhodou také je, že lipozomy mohou nést hydrofobní i hydrofilní látky, a tedy všechny druhy vitamínů, minerálů nebo jiných složek.

Cesta lipozomů

 • 1.Přímá absorpce z tenkého střeva do střevního mízního systému ->
 • 2.Cesta hrudním mízovodem do podklíčkové žíly ->
 • 2.Cesta podklíčkovou žílou do krevního oběhu ->
 • 3.Přímá cesta skrz buněčnou stěnu do buňky

Co jsou to lipozomy

Lipozomy jsou vyrobeny z čistých fosfolipidů izolovaných ze slunečnicového lecitinu. Mohou mít různé velikosti od několika nanometrů až po desítky mikrometrů. Ve spojení s vodou formují fosfolipidy mikroskopické struktury s dutinou uprostřed vyplněnou vodou, obklopenou fosfolipidovým pouzdrem. Ve vodě uprostřed fosfolipidu je pak možné rozpustit jiné molekuly, například vitamín nebo glutathion, které potřebujeme snadnou cestou vstřebat do těla. A zatímco hydrofilní (vodu přitahující) molekuly mohou být drženy uvnitř zapouzdřeného jádra, hydrofobní (vodu odpuzující) látky se mohou rozpustit do samotné fosfolipidové membrány – takovýmto způsobem mohou lipozomy transportovat hydrofilní i hydrofobní molekuly. A právě díky těmto unikátním vlastnostem jsou využívány jak matkou přírodou, např. v mateřském mléce, tak také specializovanými producenty a to při výrobě léků nebo doplňků stravy.

Příklad lipozomálního vitamínu B12

Lipozomy a cheláty

I u lipozomálních vitamínů samozřejmě záleží na kvalitě obsažené látky. Synteticky vyrobený vitamín nebo minerál pro tělo jednoduše není přirozený a proto není ani výsledný efekt tak velký. Naopak vitamín v biologicky dostupné formě, např. hydroxokobalamin (B12) a chelátové formy minerálů v kombinaci s lipozomální technologií nabízejí maximální možný výsledek. Je tak vhodné sledovat, zda výrobce kromě použití lipozomu garantuje také biologický aktivní formu vitamínu nebo minerálu.

Závěr

Lipozomální technologie má samozřejmě obrovský význam pro širokou veřejnost i sportovce, u nichž je výrazně zvýšená potřeba příjmu vitamínů a minerálů – lipozomy představují nejefektivnější podání učinných látek, jakého lze vedle injekční aplikace momentálně dosáhnout.

Doporučené produkty k suplementaci – Lipozomální vitamíny Ekolife Natura

Autor článku: Tomáš Kouřil

Zdroje:

1.Ahn, Park. Liposomal delivery systems for intestinal lymphatic drug transport. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27895934

2.Bender. Nutritional Biochemistry of the Vitamins. Dostupné z: http://intoleranciaalimentar.com.br/uploads/8b06abbb4f235ad391faa6fb68f9ae1c3af0ce92.pdf

3.Khan, Mudassir, Mohtar, Darwis. Advanced drug delivery to the lymphatic system: lipid-based nanoformulations. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3732201/

4.Trevaskis, Kaminskas, Porter. From sewer to saviour – targeting the lymphatic system to promote drug exposure and activity. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26471369


Vybíráme z nejnovějších studií

23.01.2020

Kurkumin a kyselina boswellová významně pomáhají s osteoartritidou a další studie

 

Kurkumin v kombinaci s kyselinou boswellovou významně zlepšuje pohyblivost a potlačuje bolest u jedinců s osteoartritidou.

Haroyan 2018

Studie po 12 týdnů sledovala 201 pacientů s osteoartritidou (degenerativním onemocněním kloubů). Pacienti byli rozděleni do tří skupin – jedné bylo podáváno placebo, druhé 333 mg kurkuminoidů a třetí 350 mg kurkuminoidů a 150 mg kyseliny boswellové denně. Byly sledovány různé fyzické funkce a také bolestivost podle speciálního indexu, který sleduje bolest, ztuhlost a nemožnost se hýbat na speciální stupnici. Po pouhých třech měsících došlo u obou skupin, kde byly podávány kurkuminoidy, ke zlepšení. Skupina s kurkuminoidy zaznamenala na všech škálách významné zlepšení, zatímco skupina, kde byly podávány kurkuminoidy spolu s kyselinou boswellovou zaznamenala zlepšení ještě mnohem vyšší – u bolestivosti i schopnosti pohybu.

Studie je dostupná zde: https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-017-2062-z

Kurkuma snižuje závažnost astmatu u dětí a adolescentů.

Manarin 2019

Studie zkoumala efekt šestiměsíční suplementace kurkumy přidané ke standardní léčbě u dětí a adolescentů s trvalým astmatem. Pacienti byli náhodně rozděleni do dvou skupiny, jedna dostávala 30 mg kurkumy na 1 kg hmotnosti denně a druhá placebo. Pacienti byly dále rozděleni podle závažnosti astmatu dle stupnice GINA-2016 a dalších testů. Skupina užívající kurkumu zaznamenala snížení frekvence nočních probuzení, méně častou nutnost užívat léky na uvolnění dýchacích svalů a celkově hladší průběh nemoci po 3 až 6 měsících ve srovnání s placebem.

Studie je dostupná zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30991137?mc_cid=6bc54437ac&mc_eid=cf2427e13c

Probiotika a jejich vliv na zdraví, výkon a regeneraci atletů – stanovisko International Society of Sports Nutrition.

Mezinárodní společnost pro sportovní výživu (ISSN) přezkoumala způsoby a užití suplementace probiotik pro optimalizaci zdraví, výkonu a regenerace atletů. Stanovisko potvrdilo, že probiotika jsou spojená s mnoha zdravotními benefity, zejména se zdravím střev a fungující imunitou jako dvěma nejvíce zkoumanými oblastmi. Dále bylo potvrzeno, že jednotlivá probiotika sdílejí podobné účinky a vlastnosti, jejich účinek je však různý a závisí na typu a množství. Při výběru určitých protizánětlivých probiotických kmenů lze například výrazně zlepšit regeneraci pro náročném fyzickém cvičení. Bylo též zaznamenáno, že sportovci mají bohatší a pestřejší mikrobiom než osoby bez pravidelného pohybu.

Stanovisko je dostupné zde: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-019-0329-0?mc_cid=11d5fad88f&mc_eid=cf2427e13c

Suplementace antioxidantů zlepšuje průběh tinnitu u pacientů s normálním nebo poškozeným sluchem.

Petridou 2020

Tinnitus je specifické onemocnění, při kterém pacient vnímá zvuk bez existence jeho vnějšího zdroje. Jedním z výrazných činitelů podílejících se na vzniku tohoto onemocnění, je oxidativní stres. Tříměsíční studie proto v této souvislosti zkoumala vliv specifických antioxidantů (jednou z nich byla např. SOD – superoxid dismutáza). Ve srovnání s placebo skupinou bylo u skupiny suplementující antioxidanty zaznamenáno výrazné snížení hlasitosti vnímaného zvuku i dalších ukazatelů, pomocí nichž je posuzována závažnost nemoci.

Studie je dostupná zde:

https://www.mdpi.com/2072-6643/11/12/3037?mc_cid=11d5fad88f&mc_eid=cf2427e13c

Autor: Tomáš Kouřil